Ochorenia spojené s alkoholom

Nádorové ochorenia

K vzniku nádorov môže prispievať mnoho rôznych faktorov. Napríklad dedičnosť, zloženie konzumovaných potravín a nápojov. Váš životný štýl alebo životné prostredie. Prispieva pitie alkoholu k rakovine?

V posledných rokoch pribúdajú štúdie, ktoré tvrdia, že áno. Teda k niektorým typom. Napríklad Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny IARC (súčasť Svetovej zdravotníckej organizácie) poukázala na: 

karcinóm ústnej dutiny, hltanu, hrtanu, pažeráka, pečene, konečníka a pŕs.

Výsledky výskumov tvrdia, že tieto typy rakoviny môžu byť spôsobené konzumáciou alkoholu. A riziko ochorenia rastie priamo úmerne s mierou konzumácie. 

Iné štúdie však tvrdia, že striedme pitie môže viesť k nižšiemu riziku vzniku karcinómov močového mechúra, obličiek, vaječníkov alebo prostaty. 

Hovoriť, že by ste sa občas mali napiť, vám aj tak nebudeme. 

Cukrovka

Ak trpíte cukrovkou, s alkoholom by ste mali byť opatrný. Môže nepríjemne pohybovať s hladinou cukru vo vašej krvi alebo oslabovať účinnosť liekov. A to spôsobuje problémy. 

American Diabetes Association odporúča diabetikom ľahkú až striedmu konzumáciu alkoholu. To podľa nich znamená najviac dva nápoje denne v prípade mužov a jeden v prípade žien. 

Ľudia so špecifickou formou cukrovky by ale nemali piť vôbec. Ak trpíte vysokou hladinou triglyceridov, alkohol môže ovplyvniť schopnosť vašej pečene odbúravať tuk v krvnom obehu.

Nadmerná konzumácia alkoholu pri cukrovke môže viesť k zápalu pankreasu.

Ako všade aj tu platí – najúčinnejšie je poradiť sa so svojím lekárom. 

Ochorenia pečene

Pečeň je alkoholom zasiahnutá najviac. Pomáha telu vylučovať ho von. Ak dlhodobo pijete, jej schopnosti sa oslabia. 

Aké sú najčastejšie ochorenia pečene spôsobené alkoholom?

Steatóza pečene – chorobné stukovatenie pečene

Alkoholová hepatitída – ťažký typ žltačky, ku ktorému je náchylná oslabená pečeň

Cirhóza pečene – zjazvenie pečene. Zdravé tkanivá pečene nahrádzajú jazvy. Tie postupne menia štruktúru a prestanú normálne fungovať. Ide o najčastejšie ochorenie spôsobené nadmerným pitím alkoholu. V krajných prípadoch môže viesť k smrti.