Opica a otrava alkoholom

Ráno po večierku. Nočná mora mnohých ľudí. Na nadmieru alkoholu reaguje naše telo skupinou fyzických príznakov, ktoré súhrnné označujeme ako „opica“. 

Spravidla nastupuje počas pár hodín od chvíle, kedy prestaneme piť. A vrcholí, keď hladina alkoholu v krvi klesne na nulu. Potom môže trvať ďalších 24 hodín.

Spájajú sa s ňou bolesti hlavy, vyčerpanie, potreba zvracať, nepokoj, nechutenstvo, neznesiteľný smäd a citlivosť na svetlo a hluk. Au. 

Ako ľudstvo sme ešte stopercentne neodhalili, čo za ňu z biologického hľadiska môže. Isté indície by sme ale mali:

Prečo sa nám chce zvracať?

Alkohol sa vstrebáva žalúdkom a môže jednoducho podráždiť jeho steny. Tiež podporuje vznik kyseliny chlorovodíkovej vo vnútri žalúdka. Ak sa jej nahromadí príliš, všetko zvnútra musí ísť von. 

Prečo máme suchoty?

Že je alkohol diuretikum, sme si už párkrát povedali. Čo to znamená? Núti nás behať často na záchod a spolu s močom vylučovať všetku vodu vrátane tej, ktorá by sa telu zišla. Po takomto maratóne sme veľmi dehydratovaní. Mierna až stredná dehydratácia sa prejavuje smädom, slabosťou, závratmi aj omámením. S nadmerným močením sa tiež z telo dostávajú von potrebné soli a draslík. Z toho môžeme byť vyčerpaní.

Prečo sme unavení?

Alkohol telu dáva zabrať všeobecne. A únava je všeobecným prejavom boja, ktoré s ním naše telo vedie. Sú to však aj exaktnejšie dôvody. Hlavným zdrojom energie uloženej v tele je glykogén. Alkohol glykogén v pečeni odbúrava a vylučuje ho z tela močom. Bez glykogénu sme unavení a slabí. A musíme jednoducho počkať, kým sa jeho hladina obnoví.

Konzumácia alkoholu tiež bráni produkcii glutamínu. Ten je prirodzenou povzbudzujúcou látkou v ľudskom tele. Keď prestaneme piť, náš organizmus ho v šoku začne vyrábať v nadbytočnom množstve. To zahltí a prestimuluje mozog. A my následne spíme veľmi nepokojne, trpíme pocitmi únavy a úzkosti.

Prečo nás bolí hlava?

Pri odbúravaní alkoholu sa v pečeni produkuje toxická látka acetaldehyd. Ak človek skonzumuje viac alkoholu, ako dokáže pečeň spracovať, začne sa v tele hromadiť. Tento stav môže spôsobiť bolesti hlavy a nutkanie na zvracanie.

Aj keď existujú najrôznejšie „babské rady“ na vyliečenie opice, telu najviac pomôže pitie vody a veľa času na zotavenie.

Najlepším liekom na opicu je prevencia. Buďte opatrný, čo sa týka množstva vypitého alkoholu, vždy pite aj dostatok vody a nikdy nepite alkoholické nápoje na prázdny žalúdok.

V prípade, že to s alkohol naozaj preženieme, nás môže čakať ešte niečo oveľa horšie, ako je opica.

Otrava alkoholom

Pri otrave alkoholom je absolútne nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Môže mať totiž smrteľné následky. Možno to prežijete, ale váš mozog bude pravdepodobne nezvratne poškodený.

Keď toho veľa, ale naozaj veľa vypijete, spomalí sa vám dych. Mozog sa začne zle okysličovať. A vypne niektoré dôležité funkcie. Napríklad riadenie srdcového tepu alebo kontrolu dýchania. Keď to dotiahnete takto ďaleko, môžete pokojne umrieť.

Úplne najhoršie je, keď toho vypijete veľa a ešte aj rýchlo. Preteky v pití a podobné súťaže vedú priamo k problémom. Smrteľnú dávku alkoholu môžete skonzumovať pokojne ešte predtým, než stratíte vedomie.

Aké sú príznaky otravy alkoholom?

Duševný zmätok

Problém sa prebudiť

Otupenosť, bezvedomie, kóma

Zvracanie

Záchvaty

Pomalé alebo nepravidelné dýchanie (s prestávkami medzi nádychmi dlhšími ako osem sekúnd)

Modrastý, resp. bledý zjav alebo studená vlhká pokožka

Nízka telesná teplota

Silný zápach alkoholu

RADA NAD ZLATO: Máte podozrenie, že váš kamarát to fakt nebezpečne prehnal a možno sa otrávil?  Rozhodne sa nespoliehajte na to, že sa z toho vyspí. Nechať človeka v takomto stave zaspať môže mať fatálne následky. Dôsledne ho zavlažujte vodou a udržiavajte pri vedomí. Nemusel by sa už prebudiť.