Ako piť s rozumom?

Čo je to striedme pitie? Hádate správne, žiadna jasná definícia neexistuje. Snažiť sa to presne určiť by bola trochu hlúposť. Nikto z nás nereaguje na alkohol rovnako. Tisíc ľudí, tisíc chutí. A tiež tisíc odpovedí organizmu na alkohol. 

Ak by sme predsa len chceli aspoň trochu zovšeobecňovať, môžeme povedať toto: Striedme pitie je pitie, ktoré maximalizuje priaznivé účinky konzumácie alkoholu bez toho, aby došlo k významnému nárastu rizík.

Ste teraz múdrejší? Nie? 

Rady ako piť vydávajú napríklad aj vládne organizácie, výrazne sa však v rôznych krajinách líšia. Čo môže byť v očiach jednej kultúry v poriadku, v inej môže byť za hranicou znesiteľného.

V USA znie definícia striedmosti takto: dva nápoje denne pre muža a jeden pre ženu. Údajne preto, že takýto objem konzumácie spotrebiteľov chráni pred srdcovými chorobami. Za jeden nápoj tu považujú približne malé pivo.

V Juhoafrickej republike je to rovnaké. Jeden nápoj tu však predstavuje 12 g alkoholu.

Veľká Británia považuje za striedme pitie 32 g alkoholu denne v prípade mužov. A 24 g v prípade žien.

V Austrálii hovoria, že striedme sú maximálne dva štandardné nápoje denne (10 g alkoholu v jednom nápoji), a to v prípade mužov aj žien.

Podobné definície vám môžu pomôcť urobiť si hrubú predstavu. Nakoniec však ide predovšetkým o vás a vaše zdravie. Máte zdravotné problémy? Beriete lieky? Necítite sa dobre? Poraďte sa so svojím lekárom, aké množstvo alkoholu by vás nemalo ohroziť. Trpíte úzkosťami? Emočnou nestabilitou? Prekročenie určitej hranice vypitého alkoholu vo vás môže vzbudzovať nepríjemné psychické stavy. Alebo môžete byť agresívny. Je dôležité vnímať svoje telo a postrehy okolia a zariadiť sa podľa nich.