Pitie a šoférovanie pod vplyvom alkoholu

Pitie alkoholu je v kombinácii so šoférovaním nebezpečné

Šoférovanie pod vplyvom rozhodne nie je nebezpečné iba pre vás.  V hre je tiež zdravie vašich spolucestujúcich, chodcov alebo ďalších vodičov. Jednoducho kohokoľvek, kto sa vám dostane do cesty. Čím viac toho vypijete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k nehode. A tá môže mať v najhoršom prípade až smrteľné následky.

Šoférovanie si vyžaduje zapojenie rôznych zručností. A tiež veľa pozornosti. Podmienky jazdy sa neustále menia a vodič musí byť v strehu. Je potrebné, aby dobre videl, správne odhadoval vzdialenosť aj rýchlosť.

To alkohol komplikuje. Negatívne ovplyvňuje telesné funkcie. Zhoršuje ostrosť videnia, schopnosť správneho úsudku a rýchlosť reakcií. A vo všeobecnosti znižuje pud sebazáchovy. Vodiči pod vplyvom skôr nepoužijú bezpečnostné pásy a mnohonásobne prekračujú rýchlosť. A vo všeobecnosti tak zvyšujú riziko vážnych zranení a smrteľných nehôd.

Sadať za volant opitý je jednoducho veľmi nezodpovedné.

Pili ste a nie ste si istý, či si môžete sadnúť za volant? Využite alkulačku Promile Info

Ako sa vyhnúť šoférovaniu v opitosti?

Možno si poklopete po hlave, že je to predsa úplne jasné. Mať však toto na pamäti sa určite hodí:

  • Vopred si v skupine stanovte šoféra
  • Vezmite si taxík
  • Použite MHD
  • Požiadajte niekoho, aby vás vyzdvihol
  • Zabezpečte si ubytovanie cez noc

Hlavne a predovšetkým majte na pamäti, že šoférovanie pod vplyvom nie je len nezodpovedné a nebezpečné. Je to tiež trestné.

Aký vám hrozí postih?

  • Vysoká pokuta
  • Strata vodičského preukazu
  • Odňatie slobody

Ako sa alkohol v krvi počíta?

Hladina alkoholu krvi sa počíta ako koncentrácia alkoholu v jednotke krvi. Vyjadruje sa ako hmotnostný pomer alkoholu v danom objeme krvi.

V niektorých krajinách je menšie množstvo alkoholu za volantom povolené. Limity sa pohybujú medzi 0 až 0,8 promile. Podrobný prehľad najvyššej povolenej hladiny alkoholu v krvi vodiča pre jednotlivé krajiny nájdete na stránkach zde.

My však radíme jasne: ak pijete, nikdy si nesadajte za volant. V Českej republike a na Slovensku platí nulová tolerancia.

Počkajte, kým vytriezviete. Nepomôže vám ani studená sprcha, ani teplé jedlo. Iba čas.