Alkohol na ceste Vaším telom – čo sa stane, keď sa napijete?

Ovlažiť hrdlo po náročnom dni? Radosť pre hocikoho z nás. Kto však siahne po alkoholickom nápoji, musí rátať s istými dopadmi. Alkohol má vplyv na všetkých z nás. Aký veľký? Záleží na mnohých faktoroch. Ako často pijete. Či ste muž alebo žena. Koľko vážite. A tiež či pijete na prázdny alebo plný žalúdok. 

Opitosť spôsobuje zvyšujúca sa hladina alkoholu v krvi. Princíp je jednoduchý – vaše telo alkohol vstrebáva rýchlejšie, ako ho stíha odbúravať. 

Od napitia po vstrebanie alkoholu do krvi ubehne len pár minút. Po požití sa vstrebáva najprv cez sliznice v ústach a pažeráku. A to je iba začiatok. Najväčšia časť sa do nášho obehu dostane zo žalúdka (cca 20 %) a čriev (cca 80 %). Tu môže putovanie alkoholu do krvi spomaliť natrávená potrava. To je dôvod, prečo sa pred večierkom poctivo najesť. Inak to ide raz dva, poznáte to.

Potom alkohol cestuje telom spoločne s krvou, rozpúšťa sa v nej. A vstupuje do rôznych orgánov. Najviac alkoholu absorbuje pečeň, obličky, pľúca a mozog. 

Popíšeme si cestu jednotlivými orgánmi.

Pečeň

Najviac dáva alkohol zabrať pečeni. To je fakt, ktorý pozná asi každý z nás. Prečo to tak ale je? Telu nie je jasné, čo presne má s alkoholom robiť. Má ho niekam uložiť? Je na niečo dobrý? Nevie. A tak ho pošle do pečene. Jej úlohou je ho odbúrať, odborne povedané metabolizovať. 

Ako to prebieha? Pomocou pečeňových enzýmov sa toxický alkohol premení z etanolu na acetaldehyd, ktorý je však toxický. A tak ho zase iný enzým premení na nejedovatú kyselinu octovú. S tou si už organizmus dokáže poradiť. Urobí z nej oxid uhličitý a vodu, ktoré jednoducho vylúči.

Chce sa vám v opitosti vracať alebo vás bolí hlava? Vypili ste príliš veľa alkoholu a vaša pečeň ho nezvláda spracovávať. V tele sa tak hromadí jedovatý acetaldehyd. A to nechcete. Odbúrať jeden drink môže telu trvať aj tri hodiny.

Obličky

Obličky naše telo zbavia približne 5 % vypitého alkoholu. Ich úlohou je udržiavať správne zloženie krvi a zabezpečiť telu stabilný obsah vody. A tak krv neustále filtrujú. Logicky teda prídu aj do priameho kontaktu s alkoholom. Ten vyhodnotia ako nadbytočnú látku a „pošlú“ ho do nášho moču. 

Aj v obličkách však alkohol dokáže narobiť neplechu. Cítite sa vyprahnutý, keď máte opicu? Je to preto, že alkohol funguje ako diuretikum, teda močopudná látka. A do moču sa dostane viac vody, než je normálne. A vezme ju telu, dehydratuje ho. Ak vypijete nadmerné množstvo alkoholu, vaše telo nakoniec vylúči viac vody, ako prijme. Budete stále chodiť na záchod. A je dosť možné, že budete pociťovať bolesti hlavy alebo závraty. 

Pľúca

Približne 5 % alkoholu sa z tela vylúči dýchaním. Z krvného obehu alkohol doputuje aj do pľúc, odkiaľ sa odparí a vylúči dýchaním. Práve tento alkohol detekujú policajti pri dychovej skúške. 

Mozog

Alkohol narúša komunikáciu mozgu s rôznymi časťami tela. A čím viac alkoholu, tým viac nedorozumení. Keď alkohol pôsobí na mozgovú kôru, predlžuje sa spracovanie informácií zo zmyslových orgánov. Ste jednoducho trochu pomalší. Premýšľanie nie je jasné, naše zábrany sa strácajú. 

Rôzne časti mozgu majú na starosti rôzne telesné procesy. A alkohol na nich pácha rôzne veci.

Ste v opitosti precitlivelý? To reaguje limbický systém. Ten riadi pamäť a city. Keď je pod vplyvom alkoholu, môže spôsobiť neobvyklú radosť, smútok, nostalgiu aj agresivitu. 

Motáte sa a nie ste schopní odhadnúť, kde končí chodník? Unavil sa vám mozoček. Malý mozog koordinuje jemné svalové pohyby, pomáha vám udržať rovnováhu a stabilitu.

Kapitola sama o sebe je hypotalamus. Ten má na starosti niekoľko vecí. Jednou z nich je napríklad pohlavné vzrušenie a sexuálna výkonnosť. Na tie má alkohol skutočne paradoxný vplyv. Kým vzrušenie jeho pôsobením rastie, výkonnosť klesá.

Hypotalamus má tiež na starosti tvorbu hormónov. Medzi nimi aj tzv. antidiuretický hormón. Ten môže za vyššie spomenutú dehydratáciu. A tiež za vaše ranné „suchoty“.

Prehnali ste to a zaspali na stole? Vypili ste toho toľko, že alkohol zasiahol aj váš mozgový kmeň, ktorý riadi tak zásadné funkcie, ako sú dýchanie, tep srdca a vedomie. S týmto sa neradno zahrávať. Vplyv naozaj veľkého množstva alkoholu na túto časť mozgu môže mať smrteľné následky.